Klingelnberg AG

zaběhávací stroje pro kuželová kola

Stroje T 60 a T 100 jsou určeny pro kontrolu hypoidních a kuželových soukolí po hrubování i dokončování. Zaběhávací stroje disponují 3 lineárními osami pro nastavení montážní míry a osového přesazení. Opčně je možné stroj vybavit i pro soukolí, která mají úhel os odlišný od 90°.

Hlavní rozsah jejich použití je plně automatická kontrola chodu kuželových soukolí pomocí kontroly jednobokým odvalem a / nebo snímání zvukových vibrací na talířovém kole nebo pastorku v podmínkách sériové výroby. Uživatelsky orientovaný software umožňuje sestavení optimálního kontrolního cyklu přizpůsobeného individuálním požadavkům.

Opční nástroje jako je optimalizace otáček podporují obsluhu při zadávání dat. Ke kontrole kvality soukolí může být definována také tolerance obvodového házení, úchylky montážní polohy, jakož i veličiny jednobokého odvalu a hlučnosti. Pomocí opčního odblokovacího zařízení lze navíc stanovit základní rozměry pro montáž. Dále je také možná kontrola chodu s definovanou montážní polohou, která se odlišuje od požadované montážní míry soukolí. To je zejména zajímavé pro kontrolu necitlivosti soukolí proti deformaci os při zatížení, např. jaké deformace působí na skřín převodovky při zatížení.

Zejména pro lapovaná soukolí nabízí zaběhávací stroje možnost automatického stanovení optimální montážní míry pastorku pro nejnižší hlučnost a měření v definované poloze a opčně kontinuální měření. V důsledku tlaku na snižování nákladů jsou kontrolní časy stále kratší. Aby bylo možné vyhovět těmto požadavkům, nabízí T 60 a T 100 možnost nastavení duálních programů, tj. kombinace základního kontrolního cyklu s minimálním rozsahem a rozšířeného cyklu.


typ stroje průměr obrobku (mm)

T 60 600
T 100 1000